27 Haziran 2011 Pazartesi

Türkiye Facebook’ta 30 Milyona Çok Yakın
Türk kullanıcıların Facebook’ta dikkat çekici yükselişi dünya genelinde dikkatlerin üzerimizde toplanmasını sağlıyor ve bu konuda yeni bir kilometre taşını geride bırakmak üzereyiz.SocialBakers‘a göre Facebook’taki Türk kullanıcı sayısı 30 milyona dayanmış durumda.
Şu anda Facebook’taki kullanıcı sayımız* 29.3 milyon civarında. Halen dünya sıralamasında 4. konumdayız ve 3. sıradaki İngiltere ile aramızda 500 bin kişilik fark var.
eçen 1 milyona yakın Facebook hesabının kapatıldığı İngiltere’yi geride bırakarak yeniden 3. sıraya çıkmamız da Temmuz ayı başında mümkün olabilir ama Hindistan’ın bizi geçme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerek. :)
Kullanıcı sayısının artışına baktığımızda son 1 ayda Facebook’taki kullanıcı kitlemize yüzde 6,27 artışla 1.7 milyon kişinin eklendiğini görüyoruz. Bu da önümüzdeki ay ortalarında 30 milyon sınırını geçebileceğimize işaret ediyor.
Haziran ayında paylaştığımız Facebook Türkiye İnfografiği’nde Türk kullanıcı sayısı 28,89 milyon idi ve bize bu yükselişi takip etmemiz için işaret veriyordu. Avrupa’nın kıtalar sıralamasında üst sırada olmasında pay sahibi olan Türkiye, Facebook’un en popüler olduğu şehirler sıralamasına da İstanbul’u 2. sıradan sokuyor.Bu arada eğer KKTC’deki Türk Facebook kullanıcılarını Türkiye’ye ekleyecek olursak 30 milyon sınırına çok daha yakın olduğumuzu söyleyebiliri
Geçtiğimiz 6 ayın tablosuna baktığımızda, gözle görülür bir kaç düşüş dışında, Facebook’un Türkiye’deki popüleritesinin artmaya devam ettiğini görüyoruz. Aralık 2010′da 24,5 milyon civarında olan kullanıcı sayımız, Haziran 2011′e geldiğimizde 29,5 milyona yaklaşmış. Bu 5 milyon kişilik artışın 1,7 milyonunun son ayda gerçekleştiğini dikkate alırsak Temmuz ayında 30 milyon sınırını geçeceğimize kesin gözüyle bakabiliriz.
 WEBRAZZİ.COM

Twitter 175 Milyon Üyeye Ulaştı, Tweetler 30 Milyara Yaklaştı.


Twitter CEO’luğundan ayrılarak servisi geliştirmeye odaklanan Evan Williams, NY Times‘a verdiği röportajda Twitter’ın son durumunu paylaştı. Ev‘in verdiği bilgiye göre Twitter 175 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.
Web dünyasında çok sık rastlanmayan bir ilgiye maruz kalan Twitter, bilindiği gibi uzun süre servisi geliştirmekten ziyade ayakta tutmaya çalışmıştı. 3 yıl önce 503,000 üyeye sahip servisin, geçen yıl üye sayısı 58 milyon iken Williams bugün üye sayısının 175 milyonu ulaştığını dile getiriyor. Twitter’a günlük kaydolan kullanıcı sayısı ise 370 bin olarak hesaplanıyor.
Twitter’ın son aylardaki yükselişi de dikkat çekiyor.  Twitter son 2 ayda 30 milyon üye kazanarak günde ortalama yarım milyon üye almayı başarmış. 14 Eylül’de Twitter üye sayısı ise 160 milyonolduğunu hatırlarsak 1,5 ayda 15 milyon üyenin kaydolduğunu görebiliyoruz.
Tweetlere bakıldığında da Twitter’ın kullanışının da yükseldiğini görüyoruz. 3 Mart itibariylepaylaştığımız yazıda, 10 milyara yaklaşan Tweet sayısı 8 ay sonra 30 milyara dayanmış.Gigatweeter‘e göre Tweet sayısının 30 milyara ulaşmasına 6 gün var.
Türkiye’den üye sayısını net olarak bilmediğimiz Twitter’ın, ülkemizden aldığı günlük tekil trafikGoogle AdPlanner’a göre 250 bin civarında. Dünya genelinde ise günlük tekil ziyaretçi sayısı AdPlanner’a göre 20 milyona yakın iken, Compete 28 milyonun üzerinde gösteriyor.
Twitter üye sayısı açısından Facebook’un yanına bile yaklaşamasa da üretilen ve paylaşılan içerik açısından, kendi içinde ciddi bir güce sahip. Google TV’de  de yerini alan Twitter’ın, 2011′de yükselişine nasıl bir ivme ile devam edeecğini merak ediyoruz.
fFIRAT DEMİREL WEBRAZZİ .COM

ÇOK OKUDUK BİRAZ GÖZ DİNLENMESİ YAPALIM

SOR VE CEVABINI ÖĞREN BİLMEDEN GEÇME